DÜNYA MİRASIMIZ HAKKINDA HALKIMIZ BİLGİLENDİRİLİYOR…

21
Nis
2015
Posted by: admin  /   Category: Genel   /   No Comments

IMG_7817

DÜNYA MİRASIMIZ HAKKINDA HALKIMIZ BİLGİLENDİRİLİYOR…

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanlığı Danışma Kurulu Bilgilendirme Komisyonu, UNESCO adaylık süreci devam eden Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı miras alanımız ile ilgili bilgilendirme seminerlerine başladı.
Dünya da tek olma özelliğine sahip Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı hakkında farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen seminerin ilki, geleceğin turizmcileri olacak Diyarbakır Üçkuyu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine verildi.
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetim Başkanı Nevin Soyukaya, öğrencilere, UNESCO çalışmalarına gönüllü olarak katkıda bulunan komisyon üyeleri İhsan Ay, Şeref Yumruk, Meral Özdemir, Nazdar Kahramaner, Fatma İşmen ve Alan Yönetim Biriminden Fatih Burtakal’ı tanıtarak, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Merkezine dosyanın sunularak adaylığın resmen başlatıldığını söyledi.
Soyukaya, UNESCO’nun Haziran 2015’de kararını vereceğini ifade ederek, “Sizler, bölge ve kent turizmi açısından geleceğin genç turizmcileri olarak çok önemli bir görevi üstlenecek ve kilit personelleri olacaksınız. Her biriniz çok önemlisiniz. Bu yüzden ilk semineri size veriyoruz” dedi.
-“ Bütün dünya bu iki mirası tanısın istiyoruz’’-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı Ocak ayından bu yana kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları ve kent gönüllülerinin de katılım ve katkılarıyla, kentin ekonomik ve turizm geleceği için Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçelerini UNESCO Dünya Miras Listesine alınması amacıyla çalıştığını anlatan Soyukaya, “ Bizim bu iki değerimiz dünya mirasıdır. Bu çalışma Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir” diye konuştu.
Alan Yönetiminde farklı disiplinlerden çok sayıda kent gönüllüsünden oluşan ciddi bir ekiple çalıştıklarını anlatan Soyukaya, daha sonra sözü arkeolog Şeref Yumruk’a bıraktı.UNESCO süreci ve kent hakkında kısa bilgi veren Yumruk, Diyarbakır’ın Doğu Anadolu ile Mezopotamya düzlükleri arasında geçiş kuşağı üzerinde bulunduğu için geçmişten bugüne kadar önemli kervan yollarının kesiştiği kavşak noktada yer aldığını söyledi.

IMG_7838

-KALE BİR SANAT ESERİ-

Diyarbakır Kenti ve Kalesi’nin 21. yüzyılda, kentsel tarihin gelişimini ve geçmiş birikimini tüm evreleriyle simgeleyen nadide kentlerden biri olduğunu belirten Yumruk, kentin onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığını anlattı.
Yumruk, Diyarbakır Kale’sinin günümüzdeki şeklini, 4. Yüzyıl ortalarında Romalılar döneminde aldığını ve her dönem yerleşimin ana ögesi olduğunu ifade ederek, üzerindeki hat ve figürlü kabartmalarla tanıklık ettiği tüm dönemleri yansıtırken, bu özelliğiyle de adeta bir sanat eseri niteliği taşıdığını söyledi.
Kale’nin yanı sıra Diyarbakır’ın bir başka değerinin ise Hevsel Bahçeleri olduğunu aktaran Yumruk, binlerce yıldır kentle birlikte yaşamış, kentin besin kaynağı olmasının yanı sıra kültürel zenginliğine de kaynaklık etmiş Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi’nin zengin flora ve faunaya sahip olduğunu belirtti.
Yumruk, söz konusu alanda, Dicle-Fırat Kaplumbağası (Rafetus euphraticus), Çizgili İshak Kuşu (Otus bruceil), Dicle Güzeli (Junonia orithya), adlı kelebek türü ile 189 kuş türünün tespit edildiğini söyledi.
UNESCO ve kriterleri hakkında da bilgi veren Yumruk, bir eserin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alabilmesi için 10 kriterden en az birine ve üstün evrensel değere sahip olması gerektiğini kaydetti.
Yumruk, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı’nın UNESCO kriterlerinden 3’nü karşıladığını belirterek, kültürel değerlerimizin UNESCO Dünya Miras listesine alındığında, korumayı da beraberinde getireceğini anlattı.
Korumayla birlikte turizmin de canlı bir sektöre dönüşeceğini aktaran Yumruk, söz konusu eşsiz değerlerin, el birliğiyle korunarak gelecek kuşaklara taşınması için kentteki tüm bireylerin duyarlı olması gerektiğini söyledi.
Daha sonra Soyukaya ve Yumruk, semineri büyük ilgiyle izleyen öğrencilerin kent ve UNESCO hakkındaki sorularını yanıtladı.

DSC_0057

Author Avatar

About the Author

No Comments


r57.php, c99.php shell Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.